Overwatch

Overwatch’un matchmaking sistemi değişti

Overwatch’un Baş Tasarımcılarından Scott Mercer, matchmaking sistemine yapılan ve geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız bir şekilde oyuna eklenen değişiklikleri açıkladı.

Hepimizin başına gelmiştir. Overwatch’ta arka arkaya çok fazla oyun kazanmaya başladığımızda, matchmaking bizi seviyemizin çok üstünde oyuncular ve takımlarla karşılaştırıyordu ya da en azından öyle hissediyorduk. Böyle bir durumun varlığı bile oyuncular arasındaki tartışma konularından biriydi ve bu açıklamayla bunun bir mit olmadığı kanıtlanmış oldu. Özellikle 6-7 galibiyetten sonra kabus gibi takımlarla yüzleşmemize neden olan matchmaking eskisinden daha merhametli olacak.

Scott Mercer, yaptığı açıklamada eskiden sistemin mümkün olduğunca eşit seviyede oyuncuları karşılaştırmaya çalıştığını ancak arka arkaya çok fazla oyun kazanıldığında matchmaking’in bu duruma fazla agresif tepki verdiğini belirtti. Yani sistem, gizli derecemiz olan MMR’ımızı olduğundan fazla yüksek görüp buna göre eşleştiriyordu. Bu agresif tepki ise artık törpülendi. Öte yandan galibiyet serilerinden kazanacağımız SR miktarı da bir miktar düştü. Bu da seviye atlamamızı biraz zorlaştıracak.

Bunun kötü denilebilecek tarafı ise “smurf” oyuncuların derece basamaklarını daha yavaş tırmanacak olması ve acemi oyuncuları daha fazla ezecek olması. Jeff Kaplan, yakın zamanda yaptığı bir açıklamada smurflerin hatırı sayılır bir problem oluşturmadığını ve buna karşı ekstra bir önlem almayı düşünmediklerini söylemişti. Bu değişikliğin ardından yeni önlemler gerekip gerekmeyeceği tekrar gündeme gelebilir.

Yapılan bir başka açıklama ise oyuna eklenecek skinler konusunda. Mercer, diğer kahramanlara göre çok az yeni skin alan Hanzo ve Zarya gibi karakterleri unutmadıklarını ve onlar için yeni skinler hazırlandığını söyledi. Oyuncular bu skinlere yakın gelecekte kavuşacak.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir