BBL Esports Araştırma

BBL Esports Nasıl Bir Sezon Geçirdi?

Temmuz 2020’de kurulan BigBossLayf Esports yani bilinen adı ile BBL Esports  Ferit “wtcN” Karakaya, Kemal Can “Kendine Müzisyen” Parlak, Şükrü “Uthenera” Şentürk ve Okan “oid” İlker Demirel tarafından kuruldu ve 3 yıllık serüveninin en başarısız sezonunu geçirdi. Bu sezon VALORANT(hem kadın hemde erkek takımı) ve PUBG üzerine yoğunlaşan BBL Esports‘un bu sezonunu ele alalım.

VALORANT – BBL Esports

BBL Esports partner takım olmasıyla birlikte genel kadrosunu koruyup üstüne eklemeler yaptı. AsLanM4shadoW, Turko, aimDLL ve QutionerX‘i kadroda tutan BBL 3 transfer ile kadrosunu tamamladı. BBL, Papara SuperMassive‘den Brave ve Fire Flux Esports‘tan SouhcNi transferlerini yaptı. Ayrıca BBL, Fenerbahçe Esports‘tan Elite‘i kadrosuna kattı ancak Elite 18 yaşından küçük olması sebebiyle EMEA Bölgesel Lig’i mücadelesinde oynama şansı olmadığından Papara SuperMassive‘e geçiçi olarak gönderildi. aimDLL ise yedeğe çekildi.

Champions Tour 2023: LOCK//IN São Paulo‘da ilk turda DRX ile karşılaşan BBL ilk haritada ağır bir mağlubiyet alsa da Ascent haritasında galibiyet ile seriyi 1-1’e getirmişti fakat son haritayıda kaybeden BBL turnuvaya veda etmişti. Turnuvaya veda etmesinin ardından DRX karşısında alınan harita taraftarları ümitlendirmişti.

EMEA Bölgesel Liginde kötü bir başlangıç yapan BBL sırasıyla Karmine Corp, Fnatic, NAVI ve Giants Gaming‘e yenilerek lige 0-4 ile başladı. Bu süreçte koç Vlad‘ın ayrılığından sonra yerine geçen Epic takımı toparladı ve kalan 5 maçtan 3 galibiyet çıkarttı. Play-off’a kalma mücadelesinde Türk derbisinde FUT Esports‘a rakip olan BBL Esports 2-0 mağlup olarak ligi 7. sırada tamamladı.

Masters Tokyo‘da Fnatic’in kupayı kazanması sonrası EMEA’dan iki takımın daha Champions‘ta mücadele edecek olması bütün EMEA takımlarını hırslandırdı. LCQ mücadelesinde BBL EMEA liginde ilk maçta kaybettiği Karmine Corp karşısında mücadele etti. Temsilcimiz 1-0 öne geçse de kalan 2 haritayı kaybetti ve LCQ mücadelesinde ilk turda elenmiş oldu. Bu sonuçlarla birlikte sezonu kapatan BBL‘in Erkek VALORANT takımı tam anlamıyla hüsrana uğradı.

BBL Esports

VALORANT – BBL Queens

Geçtiğimiz sezon Game Changers kadrosundan alkyia, eva ve Vania‘yı takımda tutan BBL Queens takıma Fire Flux Esports‘tan rayka‘yı, İn To The Breach Prime‘dan Felipa‘yı takıma kattı. Takımın oyuncularından Wens ise 6. oyuncu olarak kaldı. Koç ekibi olarak Mertenstein‘in yerine Meseka getirildi.

BBL Queens ilk olarak katıldığı Game Changers 2023 Stage I: EMEA‘da gruplarda son şampiyon G2 Gozen‘i bile yenerek 7-0 ile namağlup bitirdi. Play-offlarda önce Karmine Corp GC‘yi sonrasında kazananlar finalinde G2 Gozen‘i 2-1’le geçen BBL Queens adını finale yazdırdı. Büyük finalde tekrar G2 Gozen ile karşılaşan BBL 2-0 geriye düştüğü karşılaşmada durumu 2-2’ye getirdi fakat Fracture haritasında mağlup olunca Game Changers 2023 Stage I: EMEA‘yı ikinci sırada tamamladı.

BBL Queens Game Changers 2023 Stage II: EMEA‘da yine gruplarını 7-0 ile namağlup tamamladı ve adını play-offlara yazdırdı. Play-offlarda ilk mücadelede son şampiyon G2 Gozen ile karşılaşan BBL Queens 2-1 kaybetti ve kaybedenler aşamasına düştü. Kaybedenler aşamasında FUT Female ile eşleşen BBL Queens Gruplarda mağlup ettiği FUT‘a 2-1 mağlup oldu ve turnuvaya veda etti. Bu sonuçlarla birlikte BBL Queens ümitlerini Game Changers 2023 Stage III: EMEA‘ya bırakmış oldu.

BBL Esports

PUBG – BBL Esports

BBL Esports, 2023 PUBG kadrosunda geçtiğimiz sezonlardan sadece Smash‘i kadroda tuttu. Diğer üç oyuncu içinse BBL için bir ilk olacak şekilde yabanca oyuncuları tercih etti. Kadro OVERPEEKERS’dan Clib ve FELLAS’dan Rustanmar ve Mykle‘ın alınmasıyla oluşturuldu.

23 sezonunda katıldıkları ilk turnuva ve yılın ilk major turnuvası olan PEC Spring 2023’de upper bracket’da 9.olmalarıyla lower bracket’a düştüler. Lower bracket’ta ise ikinci olarak finallere kalmayı başardılar. Finallerde ise bekleneni veremeyerek turnuvayı dokuzuncu tamamladılar.

Ardından ülkemiz özelinde olan 29 Mayıs Turnuvası’nda dördüncü oldular.

Bir başka önemli turnuva olan The Rotation’da finallere çıkmaya başardılar fakat yine finallerde istenileni veremeyerek turnuvayı 11.olarak tamamladılar.

Yılın ikinci majör turnuvası olan PGS 2 2023: EMEA’da ise davetli olarak Upper Bracket’ta başlayan BBL Esports Upper’ı 9.olarak tamamlayarak Lower bracket’a düştü. Lower bracket’ı ise dokuzuncu olarak tamamlayarak turnuvadan elendi. Bu olay yaşandıktan sonra bazı taraftarlar “PUBG kısmını kapatın, yeter artık.” gibi yorumlarda bulundu. BBL Esports bu sezon PUBG’de şuana kadar kayda değer bir başarı gösteremedi.

BBL Esports

Yazarın Yorumu

Bu sezon özelinde yine BBL Esports‘un ismi duyulmuş oyuncu takıntısının ne kadar yanlış olduğunu gördüğümüz bir sezon oldu. Ayrıca takım içindeki yönetici, oyuncu ve koç ilişkisinin artık olmadığını bir kez daha görmüş olduk. Sevilen isimlerin kadrodan asla gönderilmediği, başarısızlıklarda ise faturanın suçsuz oyunculara kesildiği BBL yönetiminde bu anlayışın değişmesi gerektiği düşüncesindeyim. Ayrıca BBL‘in bu sezon en büyük dez avantajı ise FUT Esports oldu. Hem VALORANT’ta hem PUBG’de her takımı eleyen aslında ezeli rekabet, ebedi dostluğun olduğu FUT‘dan geldi. Tüm bunların olduğu yerde olumlu konuşmak çok zor. Bu zorluklar içerisinden bir an önce çıkmasını temenni ediyor ve BBL Esports‘a başarılar diliyorum.

Papara SuperMassive Sezonu Nasıl Geçirdi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir