Bir Döneme Damga Vuran İsimler: gob b Counter-Strike: Global Offensive

Bir Döneme Damga Vuran İsimler: gob b

Bir döneme damga vuran isimleri konuk ettiğimiz köşemizde bu hafta, Counter Strike dünyasının en zeki oyuncularından biri bizimle. Karşınızda Fatih gob b Dayık!

10 Temmuz 1987 Frankfurt doğumlu oyuncu, yarı Türk yarı Alman bir ailede dünyaya geldi. Kendine nickname olarak seçtiği gob b ismi, aslında onun için özel bir anlam taşıyor. “gob” kısmı, goblin kelimesinin kısaltmasını ifade ediyor. Özel olan kısmı olan “b” ise, intihar eden bir arkadaşının isminin baş harfini simgeliyor. Onun anısını yaşatmak adına böyle bir nickname seçmiş.

Uzun kariyerinde bir major şampiyonluğu olmasa da bir çok başarıya imza atmış bir oyuncu gob b. Örneğin bir espor takımıyla tam zamanlı kontrat imzalayan ilk Alman oyuncu olarak tarihe imzasını atmış bulunuyor.

2003’te başlayan kariyerinde irili ufaklı bir çok takım için ter döktü. Kayıtlardaki ilk turnuvası ise Temmuz 2007’de mousesports ile katıldığı  Electronic Sports World Cup 2007 oldu. mousesports’a katılana kadar GEELIFE, Frankfurt’s Finest, 360eSports, ID Gaming formalarını giydi.

Mart 2008’e geldiğimizde gob b ve ekibi, Intel Extreme Masters 2 finalinde Güney Koreli ekip eSTRO’yu yenerek ilk şampiyonluklarını kazandılar. Altı ay sonra düzenlenen Dubai’deki IEM III Global Challenge finalinde dönemin güçlü ekiplerinden Filip “Neo” Kubski’nin takımı Polonyalı MeetYourMakers’ı geçerek bir şampiyonluk daha elde ettier.  2009’un Temmuz ayında GameGenue turnuvasnı da kazanan gob b ve ekibi başarılarını sürdürdü.

Ocak 2010’da Intel Extreme Masters IV – Avrupa Şampiyonası Finalini kazanarak büyük bir başarı elde etti. Takımı ve gob b evlerine 25,000 dolarlık ödülle döndüler. Kasım 2010 sonunda gob b  çalışmalarına daha fazla odaklanmak için mousesports’tan ayrıldığını açıkladı.

11 Haziran 2011’de yeniden mousesports’a döndü. Bu dönüşün ardından EPS Winter 11 ve EPS Spring 2012’de iki şampiyonluğa daha ulaştı. 2012 ilkbaharında mousesports’un 1.6 takımını serbest bırakmasının ardından espordan çekildiğini açıkladı.

CS:GO’ya geçiş

Eylül 2012 tarihiyle birlikte CS:GO’ya zuom ekibiyle geçiş yaptı. Bu ekiple yarım yıl boyunca kayda değer bir başarı elde edememesinin ardından Nisan 2013 itibariyle Stand in olarak mousesports’a tekrar döndü. Mouse ile birlikte EPS Spring 14’e kadar bir çok turnuvaya katıldı. Dört aylık bir dinlenme döneminin ardından Eylül 2014’te Team Alternate’e katıldı. EPS Winter 14’ten takımın diskalifiye edilmesinin ardından yeniden mousespots’un radarına girdi. 2015 yılı başında mousesports ile tam zamanlı profesyonel sözleşme imzalayarak bu alandaki ilk oyuncu oldu.

Mousesports 2015’te ESL Spring Cup ve ESL Summper Cup’ı gob b ile kazandı. ESEA Season 18’de dördüncü, Gfinity Summer Masters 2015’te dördüncü ve CEVO Season 8’de ikinci sırada yer alan gob b ve ekibi uluslararası saygınlık kazandı. 16 Aralık 2015 itibariyle mousesports’tan kalıcı olarak ayrıldı.

Bunın ardından Amerika’ya taşındı ve NRG eSports ile sözleşme imzaladı. Bu takımda istediğini bulamadı ve Nikola “LEGIJA” Ninić ve Johannes “tabseN” Wodarz ile birlikte kendi takımları olan Berlin International Gaming yani BIG’i kurdular. BIG ile Europe Minor Championship – Kraków 2017 ve ESEA Season 27: Global Challenge kazanan gob b ve ekibi ESL One: Cologne 2018 finalinde Na’Vi’ye kayberek 2.oldu. Fatih Dayik, 2 Ağustos 2019 itibariyle profesyonel CS:GO sahnesinden emekli oldu.

Aralık 2019’da BIG’in genç takımının koçluğunu yapan oyuncu Ocak 2020 itibariyle BIG’in CS:GO takımının başına geçti. Şu anda hala takımın menajerliğini ve koçluğunu sürdürüyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir