League of Legends League of Legends Haberleri

5Mid Özetliyor: League of Legends 10.3 Yaması

Yeni League of Legends yaması duyuruldu. 10.3 ile bir çok değişiklik oldu. Beklenilen şampiyonlar zayıflatılırken; farklı şampiyonlar ön plana çıktı.

Bu güncellemede de Akali’ye darbeyi eksik etmeyen Riot, üst koridorun yeni kabadayısı Sett’i de direkt zayıflattı. Aphelios’a menzil sınırlaması geldi. Bu, oynanış tarzında da bir kısıtlama geldiği anlamına geliyor. Bunun yanı sıra Gönül Avcısı Jinx, True Damage Senna ve Gönül Avcısı Yuumi kostümleri de sunucuda yerini aldı. LoL 10.3 yaması hakkında detaylı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz!

10.3’ün Güçlendirilen Şampiyonları

Azir için sahneye çıkma zamanı olabilir. Taban manası 438’den 480’e çıkarıldı. Asıl önemli değişiklik  ultisindeki asker sayısının artması oldu. Bu ulti uzunluğunun uzadığı anlamına geliyor. Dar alana savaşlarında etkisinin artacağını ve pozisyonuna göre takım savaşlarının seyrini rahatlıkla değiştirebilir. Azir sevenlere bol halaylı günler diliyoruz. Corki‘nin sadece özel teslimatına ufak bir güçlendirme geldi. Yakma süresi yarım saniye uzadı, AD ve AP’den aldığı oran arttı. W’sü, artık doğrudan isabet ettiği rakibe savrulma ve yavaşlatma etkisi uyguluyor. Sejuani‘nin taban saldırı hızı artırıldı. Ancak pasifini artık diğer küçük orman canavarları da bozabiliyor. Artık ormanı daha hızlı temizleyebilecek.

Galio‘nun  savaş yelleri skilline ufak bir değişiklik geldi. Tetiklenme süresi ve sayısı arttı. Bu aslında Galio’yu destek pozisyonundan çıkarmaya çalışma çabası gibi görülebilir. Çünkü artık Q skili ile daha hızlı koridor itebilir hale gelecek. Ezreal, arakçı gittikten sonra kendi kimliğini kaybeden şampiyonlar arasındaydı. Yenilmez değiştiğinde bir süreliğine Ezreal’ı metaya soksa da, yine de yeterli gücü bulamadı. Son zamanlarda profesyonel oyuncular Ölümcül Tempo rününü deneseler de yeterli gözükmüyordu. 10.3 yaması ile Ezreal da güçlendirilen şampiyonlar arasında yerini aldı. Mana büyüme oranı ve saldırı hızı büyüme oranı artırıldı. Ancak yine de yeterli gözükmüyor.

10.3’ün Zayıflatılan Şampiyonları

Profesyonel arenada, orta ve üst koridora esnetilebilen, uzun zamandır tekli dereceliyi de darmaduman eden Akali yine zayıflatma aldı. Artık ultisine ilk kulanımda hedef belirleme zorunluluğu getirildi. Bu belki de Akali’ye getirilmiş en önemli değişiklik. Çünkü hem avını kovalamada sıkıntı çekecek hem de takım savaşlarına girip çıkma esnekliği kaybolacak. Şimdilik mesafesi 675 olarak belirlendi. Seviye atladıkça bu oran 825’e kadar çıkacak. Tek zayıflatma bu da değil. Q’sunun enerji değeri artılırken W yeteneği içinde kazandığı hareket hızı artık yavaş yavaş azalacak. Yuumi de yeni metada yer bulamayan, unutulmaya yüz tutmuş şampiyonlar arasındaydı. 10.3 yamasında, Q’nun güçlendirilmiş hasarı azaldı ama artık hedefin canına bağlı olarak veriliyor. W artık susturma sonrası bekleme süresine girmiyor. E’nin taban iyileştirmesi azaldı ama oranı arttı. Bu dengeleme ile AP Yuumi’ye göz kırpmış olabiliriz.

Nişancı Senna‘nın sonuna gelmiş bulunuyoruz.

Topçu minyonlardan topladığı ruhların düşme olasılığı %1.67’ye sabitlendi. Yadigar kalkan ile biçtiği minyonlar da artık kendisininmiş gibi sayılıyor. ADC Senna’ya elveda diyoruz. Gelelim yeni şampiyon Sett‘e. Şampiyonun 1. seviyede 190 gerçek hazar vurması çok saçma değil miydi sizce de? Neyse Rito’cuğum ona da el atmış. Taban hasarını azaltmış; bekleme süresini arttırmış. Koridorda hasar azalması biraz hissedilse de bekleme süresinin arttığını göremedik. Nice yeni zayıflatmalara Sett…

Aphelios‘un da Nişancı Tüfeği, Calibrum zayıflatıldı. İşaretli adamlara vurma menzili sınırsız iken, bu yamayla birlikte mesafesi 1800 olarak ayarlandı. Ekko, şu sıralar en rahat orman dönen şampiyonlardan birisiydi. Oldukça da fazla tercih ediliyordu. %53 kazanma oranına sahip olan şampiyonun orman dönme mekaniğine zayıflatma geldi. Pasifinin canavarlarla vurduğu hasarı azalttılar. Leona‘nın erken oyundaki saçma tanklığı ve hasarı, koridorda güçlü bir baskı unsuru haline geliyordu. 10.3 yaması ile Ufuk Kılıcı-E ve Tutulma hasarı-W düşürüldü. Ancak tanklığına hala bir çözüm bulunamadı. Zırh Delme Miss Fortune‘dan; Ebedi Kılıçlı ve Can Biçenli Miss Fortune’a evriminden hepimiz nasibimizi almıştık. Tekli derecelide ‘Free Elo’ olarak da adlandırılan şampiyon bu yamayla zayıflatıldı. Saldırı hızının bozuk olduğunu sonunda gören Riot, şampiyonun seviye başına kazandığı saldırı hızını düşürdü.

Orta koridorun krallarından Rumble‘ın koridoru hızlıca itip sağa sola gank atması çok problemdi.Bu yüzden, W’dan kazandığı hareket hızı kısıtlandı. Görece önemsiz değişiklik de Sona‘ya geldi. Şampiyonun kendine sağladığı hareket hızı azaldı.(sanki çok gerekli bir zayıflatma). Son olarak Diana‘nın başlangıç manası 420’ten 375’e çekildi. Oyunun erken safhasında koridor itmedeki kabiliyeti azaltıldı. Ormanda da oynanan Diana, artık mavi güçlendirmeden başlamak zorunda kalabilir.

Ormancı Eşyaları

Ormancılar artık koridorlardan 14. dakikaya kadar daha az altın kazanacak. Orman eşyası tamamlanmadan kesilen minyonlar 10 altın daha az veriyordu. Şimdi 14. dakikaya kadar tüm kesilen minyonlar 13 daha az altın kazandıracak. Bunun yanında büyük canavarlardan aldığı deneyim 50’den 60’a yükseldi. Ancak ilk canavarın verdiği ilave deneyim azaltıldı.

Orman Canavarları

Kayacıllar artık daha fazla deneyim ve altın veriyor ama kazanılan deneyim ve altın büyük kayacıldan küçüklere doğru aktarılmış. Artık büyük, 55 yerine 37 deneyim; küçüklerse 10 yerine 14 deneyim sağlıyor. Altında da bu artış aynı şekilde oldu. Küçükler 5 yerine 9; büyük 65 yerine 42 altın verecek. Bu, karşı ormancının kamplarına girip Çarp ile sadece büyüğü çalıp kaçanlar için biraz kötü oldu diyebiliriz. Bize sorarsanız o kadar bekleme süresi ve harcanan zamana değmeyecektir.

Kırmızı Korkabuk ve Mavi Gözcü’nün deneyimi 5 azaltıldı. Ormancı güzergahında değişikliğe sebep olmayacaktır. Bunun yanında seviyeye bağlı canavar deneyim artışları da artırıldı. (4. Seviye 1,025x  1,075x ve 5-6. Seviye 1,1x  1,15x)

ARAM Zayıflatmaları ve Güçlendirmeleri

 • Janna: Verdiği kalkan %2 azaldı, iyileştirmesi %10 azaldı.
 • Maokai: Verdiği hasar %3 azaldı.
 • Nami: Aldığı hasar %5 arttı, iyileştirmesi %10 azaldı
 • Singed: Verdiği hasar %5 azaldı
 • Sylas: Verdiği hasar %5 arttı.
 • Teemo: Verdiği hasar %2 azaldı, aldığı hasar %5 arttı.
 • Trundle İyileştirmesi %10 azaldı.
 • Ziggs: Aldığı hasar %2 arttı.
 • Aatrox: Aldığı hasar %5 azaldı.
 • Azir: Verdiği hasar %5 arttı.
 • Bard: Verdiği hasar %2 arttı, aldığı hasar %5 azaldı.
 • Elise: Aldığı hasar %5 azaldı.
 • Evelynn: Aldığı hasar %5 azaldı.
 • Jax: Aldığı hasar %5 azaldı.
 • Kassadin: Aldığı hasar %10 azaldı.
 • LeBlanc: Verdiği hasar %3 arttı, aldığı hasar %5 azaldı.
 • Leona: Aldığı hasar %5 azaldı.
 • Poppy: Aldığı hasar %5 azaldı.
 • Qiyana: Verdiği hasar %2 arttı, aldığı hasar %2 azaldı.
 • Tryndamere: Verdiği hasar %5 arttı, aldığı hasar %5 azaldı.
 • Urgot: Verdiği hasar %5 arttı.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir