5mid Özel: Ozan Samican "Sparz" Özbay Röportajı mix Röportaj

5mid Özel: Ozan Samican “Sparz” Özbay Röportajı

League of Legends sahnesinin yetenekli destek oyuncularından biri olan Ozan Samican “Sparz” Özbay ile röportaj gerçekleştirdik.

İmkanlar sağlanırsa ana ligde bu kadroyla devam eder misiniz?

İmkan sağlansaydı bu kadro ile TCL’de mücadele etmek isterdik açıkçası. Mevsim süresince birkaç TCL takımı ile antrenman yapma şansı bulduk ve antrenmanların fazlasıyla iyi geçtiğini söyleyebilirim. Seviye olarak TCL’de çok rahat üst sıralara oynayabilecek bir kadro yapılanmamız var neden olmasın.

Yeni yükselme liginden ilk çıkan takım olarak sistem hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Sistem takımlar ve oyuncular için oldukça iyi geç bile kalındı. Seviyenin ve rekabetin sürekli hat safhada kaldığı bir sezon göreceğiz 2024 yılından itibaren çünkü TCL ligindeki takımlarımız alt lige düşmemek için çok net kadro ve yapılanmalar kuracaklar bu da beraberinde rekabetin artmasını kalitenin yükselmesini sağlayacak. Diğer yandan 2. lig takımları ise üst sıradaki takımların yerini almak için kıyasıya mücadele edecekler ve belki de sezon sonunda birkaç takımın lig düştüğüne yeni organizasyon ve takımların ligde boy gösterdiğine tanık olacağız. Böylelikle ligdeki her takımın bir amacı olacak bu yüzden kalite seyir zevki artacak.

Bireysel tekliflerle ilgileniyor musunuz ?

Evet bireysel olarak ben ve takım arkadaşlarım önümüzdeki sezon için teklifler ile ilgileniyoruz.

Önümüzdeki sezonlarda şanslarını ikinci ligde deneyecek olan genç/yeni nesil oyunculara ne tavsiye edersiniz?

Yaklaşık 3 ay boyunca bu ligde mücadele ettik kimi zaman genç oyuncular bizleri şaşırttı ve umut verdi. Onlara demek istediğim bir gün bir şans bulacaklar ve o şansı günü geldiğinde en iyi şekilde değerlendirmek için hiç durmadan çalışmaya devam etmeleri olacaktır. Zaten yetenek bakımından yeterli bir çok oyuncumuz var tek yapmaları gereken oyunlarını macro anlamda geliştirmek.

Türkiye League of Legends ekosistemi durumu sence nasıl gelişme kaydettiğini düşünüyor musun?

LoL açıkçası Türkiye’de esporun öncü oyunu zamanında birçok etkinlik yatırım ve final düzenlendi ancak son zamanlarda takımların çekilmesi yeni takımların LoL sektörüne girmeye sıcak bakmaması başta biz oyuncuları sonra da izleyenleri büyük bir hüsrana boğuyor. Sektörde gerileme olduğu bariz fakat umuyorum 2024 sezonundan itibaren her şey tekrardan iyiye gitmeye başlayacak ve bunun için elimizden gelen fedakarlığı yapmaya, öncü olmaya AWH takımının oyuncuları olarak hazırız. Bize her zaman ulaşabilirler.

Oyuncular ve takımların daha iyi bir seviyeye ulaşması gerektiğini düşünüyor musun eğer düşünüyorsan sence Riot Türkiye bunun için neler yapmalı?

Kesinlikle seviye olarak çok daha iyi yerlere gelmemiz gerekiyor. Riot takımlara ve oyunculara maddi ve manevi desteğini arttırırsa bu en başta organizasyonları motive eder ve onlar da oyuncularının koşullarını iyileştirir daha kaliteli kadrolar kurar ve oyuncular da çalışmak ve gelişmek için daha motive olurlar. Bu sayede takımlarımız EMEA gibi turnuvalarda çok daha net başarılar elde eder.

Özellikle ekosistemdeki senin de ilk yıllarında, sahnenin de olması, Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray gibi takımların olması nasıl bir fark yaratıyordu? Bu mevsimde geçtiğimiz seneleri kıyaslayabilir misin?

Spor kulüplerinin esporda mücadele etmesi gerçekten ligin hem marka değerini hem seyir zevkini oldukça arttırıyordu. Sahnedeki o derbileri taraftarların tezahüratlarını o atmosferde bulunmayı çok özledik. Ligdeki rekabetin ve seviyenin peak noktalarıydı diyebilirim. Sosyal medyada izlenmelerde bunu net bir şekilde görebiliyorduk ama şu anda onların eksikliğini görebiliyoruz. Rekabetin ve mücadele ruhunun giderek azalması izleyenlerin eski tutkuyla takip edememesinin nedenini kulüplerimizin artık aramızda olmayışına bağlayabiliriz. Umarız en yakın zamanda onları tekrardan aramızda görürüz şahsen çok özledim.

Unutamadığın bir seri ya da karşılaşma var mı? O günü biraz anlatabilir misin?

Fenerbahçe’de oynarken 2021 Kış Mevsimi Yarı Finali’ni asla unutamıyorum. O gün Supermassive’e karşı 2-0 gerideydik fakat maç öncesi ve maç aralarında hep kazanacağımızı belli başlı oyun içi hataları düzelterek kazanacağımıza 2-0 gerideyken bile inandık. Düşünün 2 maç kaybetmişiz ve finale çıkmak için arka arkaya 3 maç kazanmamız gerekiyordu. O günkü takım arkadaşlarım ve ben inancımızı kaybetmeyerek 3-2 müthiş bir geri dönüşe imza attık. Beraber ilk mevsimimizde finale çıkmanın gururunu yaşamıştık seri bittikten sonra mutluluktan yerlere yattık müthiş gurur verici bir andı bizler için o günleri özlüyorum.

Son olarak, profesyonel arenada değil, kendi eğlence oyunlarında oynamaktan en keyif aldığın karakter hangisidir?

Oynamaktan en çok keyif aldığım karakter Bard son patchle birlikte aldığı güçlendirme ile çok op hale geldi. Support mainler elo kasmak istiyorsanız Bard oynayın.

administrator
çok oynar bazen yazar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir