5mid Bülten mix

Apple | Iphone 15 – Ürün Odaklı Değil Pazar Odaklı Yaklaşım 

Apple | Ürün Odaklı Değil Pazar Odaklı Yaklaşım 

 

Klasik bir laf vardır. Dünyayı 3 elma değiştirdi. Bir tanesi Hz. Adem’in yediği, bir diğeri Newton’un başına düşen sonuncusu da Steve Jobs’ın elması. Yazımızın konusu Jobs’ın elması, pazar yerinin ta kendisi, Apple.

Konuya en temelden başlayacak olursak çok basit bir cümle ile özetleyebiliriz. Pazarlama konusunda bir laf vardır. Büyük firmalar, müşteri ve satış odaklı değili, pazar ve ürün odaklı yaklaşıma sahiptir. Apple, bunun gözle görülecek en büyük örneklerinden biri hatta belki de başı çeken firma. 

Geçtiğimiz saatlerde yapılan lansman, bu firmanın büyüklüğünü tekrar bizlere göstermiş oldu. Kuruldukları yıldan itibaren açıp araştırma yaparsanız, gün geçtikçe Apple’ın gelişimini görebilirsiniz. Tanıtılan ilk akıllı telefondan, günümüzde son derece yaygın hale gelen bluetooth kulaklıklara kadar her lansmanda kalite ve isim farkı ön plana çıkıyor.

Şimdi gelelim işin nasıl bu hale geldiğine. Aslında yukarıda bahsettiğimiz konulardan farklı bir şey söylemeyeceğiz fakat özetleyeceğiz. Apple’ın yaptığı en önemli şeylerden birincisi, pazar analizi ve müşteri geri bildirimi. Yapılan ilk akıllı telefon veya bilgisayar tanıtımlarından sonra, her yeni gelişme buna bir işaret. Akıllı telefonlara gelen artı değişiklikler, sektörde başı çeken gelişmeler, yapılan sansasyonel lansmanlar, reklamlar aklınıza ne gelirse bunların birleşimi. 

İkinci detaylardan bir tanesi başlıkta olan pazar yaratma arzusu. Apple sadece bir ürün ya da marka ismi değil. Apple damgası olan bir ürün aldığınızda aslında hizmet satın alıyorsunuz, pazar diye söylediğimiz bu kavramda yer satın alıyorsunuz. Çok daha yüksek performanslı kamera veya hoparlöre sahip telefonlar mevcut, neden Apple daha ön planda? Şarj giriş yeri ya da kulaklık giriş yeri, rakiplerine göre daha kısıtlı, ürünleri ve eklentiler çok daha pahalı. Neden Apple? İşte tam olarak bu sebepten ötürü. Apple sadece bir ürün değil, pazar yerinin ta kendisi sevgili okurlarımız. Daha çok farklı detaylar mevcut. Estetik görünüm, kullanıcılara istenileni vermek, AR-GE çalışmaları, teknoloji takibi ve benzeri birçok örnek.

Yapılan lansmandan farklı olarak, firma yönetimi ciddi manada başarılı ve vizyoner bir şekilde ilerliyor yıllardır. Macintoshların efsanevi görünüşü, akıllı telefonlara geçişin önderi ya da lideri hale gelen iPhone lansmanları, AirPods kalibresinde olan ürünlerin bu denli yayılmasını sağlayan yeni nesil ürünler ve daha niceleri. 

Ne demiştik, ürün odaklı değil, pazar odaklı yaklaşım. Ya da kısaca, Apple.

İzlemek isteyenler için, efsane hale gelen Apple lansmanı:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir