mix Oyun

NPC Nedir?

Eğer herhangi bir video oyunu oynadıysanız, en az bir kez NPC ile karşılaşmışsınızdır. Oyun dünyasında bolca kısaltmalar bulunmaktadır. Bu kısaltmalardan bir tanesi de NPC olarak bilinmektedir.

Peki, NPC Nedir?

NPC “oyuncu olmayan karakter (non-player character)” anlamına gelen bir kısaltmadır. Oyuncu olmayan karakter, oyunu oynayan kişi tarafından kontrol edilemeyen karakter olarak bilinir. Çoğunlukla rol yapma, tekli oyunculu tarzında oyunlarda oyuncuların etkileşime girdikleri karakterlere denir. Bu karakterleri genelde bilgisayar kontrol etmektedir. Ancak bunun her zaman yapay zeka olması gerekmez. Çok basit bir kod parçasıyla bile konuşma metinleri belirlenebilir.

Zaaira Black Desert adlı oyunda Malzeme Sorumlusu olarak bilinmektedir.

Örneğin, oyuncular genellikle ihtiyacı olan iksir, yiyecek gibi malzemeleri almak için satış yapan marketleri ziyaret ederler. Markette, gerçek insan gibi hareket etmeyen ancak etkileşime girdiğiniz dükkanın sahibi bulunur. NPC’ler genellikle tek bir amaç için yaratıldıklarından, çoğunlukla aynı şeyi tekrar ederler. Oyuncuya karşı sınırlı sayıda eylem ve tepkilere sahiptirler. Bunun nedeni davranışlarının kodlarla belirlenmesi ve otomatik olmasından kaynaklanmaktadır. Hatta bazı oyunlarda NPC karakterlerin davranışları, oyuncunun belirli eylemleri veya diyalogları tarafından tetiklenebilir. Bunun karşılığında normalden farklı cevaplar görebilirsiniz.

Genellikle sadece Wilson olarak anılan Robert Wilson, Cyberpunk 2077’de bir silah satıcısıdır

NPC’ler oyunculara hizmet etmekten başka, oyunun içerisinde bulunan hikayede yer alan kötü adamların veya diğer önemli karakterlerin rollerini de alabilirler. Ayrıca hiçbir amaçları olmadan sadece oyun içerisindeki dünyayı doldurmak için de bulunabilirler. Cyberpunk 2077 gibi geniş haritalara sahip oyunlarda, şehrin yerlileri olarak kullanılabilirler. Oyun içerisinde dünyanın, daha sürükleyici ve canlı olması için yardımcı olurlar.

Çok oyunculu rol yapma oyunu (MMORPG) oynarken bazen, oyunu üreten şirket çalışanları da NPC karakterleri olarak karşımıza çıkabilirler.

Oyun dünyasından en güncel diğer haberlere buradan ulaşabilirsiniz.

administrator
Damla Tural, "Gökyüzü Savaşçıları Beyaz'ın Yükselişi" adlı eserin yazarıdır ve espor, anime ve oyun dünyasına olan ilgisiyle bilinir. Yazar, sıkça bu alanlardaki gelişmeleri takip eder ve bu konularda haber yazmaktan büyük keyif alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir