Counter-Strike: Global Offensive

CS:GO PEA dramasında kazanan oyuncular oldu

PEA bünyesinde bulunan yedi ayrı takımın profesyonel CS:GO oyuncuları, PEA ligi yerine ESL Pro League’de oynamak istediklerini bir oylama ile belirtti.

20 Aralık tarihinde gün yüzüne çıkan bir tartışmaya göre Cloud9, compLexity Gaming, Counter Logic Gaming, Immortals, NRG Esports, Team Liquid ve Team SoloMid olmak üzere yedi takımın yöneticileri, oyunculara herhangi bir bildirimde bulunmadan toplu bir şekilde ESL Pro League’den çekilme kararı aldı. Bu tartışma, ESPN de dahil olmak üzere birçok espor sitesinde yankı buldu.

Tartışmanın ertesi gününde toplam 35 oyuncudan 25’i bir araya geldi ve Counter Strike topluluğunun önde gelen ismi Scott “SirScoots” Smith aracılığıyla kamuoyuna açık bir bildiri gönderdi. Oyuncular bu bildiride bu karara toplu bir biçimde karşı çıktıklarını ve takımların karar alma sürecine kendilerini dahil etmemesini hayal kırıklığı ile karşıladıklarını söyledi. Oyuncular ve takım yöneticilerinin bu anlaşmazlığı sonucunda PEA, 23 Aralık tarihinde yaptığı bir duyuru ile oyuncuların PEA ve ESL Pro League arasında bir seçim yapabileceğini belirtti. Oyuncular ise seçimlerini ESL Pro League’den yana kullandı.

Bu tercihin sonucunda ise PEA, oyuncuların kararını verdiğini ve artık Counter Strike sahnesinden çekilerek başka oyun alanlarına yöneleceğini duyurdu. Ancak birliğin bu kararı hayata geçirip geçirmeyeceği belirsizliğini koruyor.

PEA Eylül ayında, Avrupa takımları ve ESL tarafından kurulan World Esports Association’a (WESA) bir cevap niteliğinde kurulmuştu ve Kuzey Amerika takımlarını bünyesinde bulunduran benzer bir yapıya sahipti. PEA’nın planları arasında 2017 yılında kendi Counter Strike ligini kurmak ve Kuzey Amerika’da daha stabil ve düzenli bir Counter Strike ortamı oluşturmak vardı.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir