Counter-Strike: Global Offensive

DreamHack Austin’de grup aşaması tamamlandı

HLTV

Birçok farklı dalda karşılaşmaların gerçekleştiği DreamHack Austin 2017’de grup aşaması sona erdi ve playoff biletini alan takımlar belli oldu.

Starcraft II, Hearthstone ve Smash Bros. gibi oyun dallarında da birçok karşılaşmanın gerçekleştiği DreamHack Austin 2017’nin açılış gününde en fazla ilgi toplayan oyun kategorisi beklendiği üzere CS:GO oldu. Toplam 8 takımın oluşturduğu iki grupta daha ilk günden seyir zevki yüksek karşılaşmalar oynandı. Özellikle “süper takım” olarak da bilinen Fransız ekibi G2 Esports ile Amerika temsilcisi Cloud9 arasındaki karşılaşma, sonucu en fazla merak edilen karşılaşmalardan biriydi.

Grup aşamasında gerçekleştirilen karşılaşmalar tek maç üzerinden oynandı ve iki galibiyete ulaşan takımlar playofflara yükselme şansı kazanırken kalan dört takım elendi. Playofflar üç maç üzerinden oynanacak.

A Grubu

A grubunda ilk eşleşmeler Gambit Esports – Heroic ve Hellraisers – Luminosity Gaming şeklindeydi. Grupta favori olarak görülen Gambit, Danimarka temsilcisi Heroic karşısında ilk yarıyı 8-7 önde geçmeyi başardı ancak dişe diş devam eden maç uzatmalara gitti. Her iki taraf üçüncü uzatmalara kadar birbirine üstünlük kuramadı. Gambit son uzatmada rakibini geride bırakmayı başardı ve gruptaki ilk galibiyetini aldı. Diğer eşleşmede karşı karşıya gelen Ukrayna ekibi Hellraisers ile ev sahibi Luminosity Gaming arasındaki mücadele, grubun ilk karşılaşmasına nazaran daha kısa sürdü ve 16-8’lik bir skorla galibiyete uzanan taraf Ukrayna temsilcisi oldu.

İlk maçlarını kazanan iki takımın eşleşmesinde Gambit Esports ile Hellraisers karşı karşıya geldi. İlk yarıda rakibine mutlak bir üstünlük kuran Gambit ikinci devreye 10-5’lik avantajlı bir skorla gitti. İkinci yarıda da fazla zorlanmayan Avrupa temsilcisi maçı 16-7 kazandı ve 2. galibiyetini alarak playoff aşamasına yükselen ilk takım oldu. A grubundaki ilk eşleşmelerden mağlup ayrılan iki takımın eşleşmesinde ise Heroic ile Luminosity Gaming karşı karşıya geldi. 3 maçlık bir seri üzerinden oynanan 2 karşılaşmada da rakibine açık bir üstünlük kuran Heroic seriyi kazanan taraf oldu ve playoff umutlarını son maça taşımayı başardı. Çıktığı tüm karşılaşmaları kaybeden Luminosity Gaming ise grup aşamasında etkinliğe veda eden ilk takım oldu.

A grubunda ikinci playoff takımını ve turnuvaya veda edecek olan ikinci takımı belirleyen karşılaşma Hellraisers ve Heroic arasındaydı. Danimarka temsilcisi rakibine nazaran terazide daha ağır basan taraf gibi görünüyordu ve serinin ilk maçına da çok iyi bir başlangıç yaptı. Rakibine nefes aldırmayan Heroic ilk yarıyı 13-2’lik ezici bir skorla geçti. İkinci yarıya da galibiyetle başlayan ekip zorlanmadan seride 1-0 öne geçmeyi başardı. Serinin ikinci maçına iyi başlayan taraf yine Heroic oldu ve kısa sürede farkı açmayı başardı. Hellraisers bir reaksiyon vermekte gecikti ve Danimarka temsilcisi ilk yarıyı 11-4 önde geçerek playoff kapısını araladı. İkinci yarıda Hellraisers rakibini ekonomik bir darboğaza sokarak skora ortak olmaya çalıştı ancak bu durum çok uzun sürmedi. Ekonomisini düzelten Heroic üstün bir oyun sergileyerek rakibini mağlup etti ve seriyi 2-0’a getirerek playoff biletini almaya başardı. Hellraisers ise Luminosity Gaming’den sonra A grubunda elenen ikinci takım oldu.

B Grubu

B grubundaki 4 takımın eşleşmeleri ise Immortals – Liquid ve G2 Esports – Cloud9 şeklinde gerçekleşti. G2 Esports grup liderliği için diğer takımlar arasında daha favori görünmesine rağmen ev sahibi Cloud9’a kaybetti ve hayal kırıklığı yarattı. Cache haritasında oynanan maçın ilk yarısı 8-7 G2 Esports üstünlüğüyle geçilse de ikinci yarıda rakibine karşı etkili bir performans gösteremeyen Fransız temsilcisi maçı kaybetti. Eşleşmelerin diğer ayağında karşılaşan Immortals ve Liquid karşılaşmasında favori görülen taraf ev sahibi, Hollanda temsilcisi karşısında ilk yarısını 10-5’lik üstünlükle geçtiği karşılaşmayı kazanmakta zorlanmadı ve ilk galibiyetini aldı. Grubun açılış karşılaşmalarında galip gelen tarafların karşılaşmasında Immortals, Cloud9 ile mücadele etti. G2 Esports karşısında alınan galibiyetten sonra Cloud9, Immortals karşısında da ilk yarıyı 8-7 geride kapatmasına rağmen galibiyet şansı yüksekti. Ancak işler hiç de istedikleri gibi gitmedi ve ikinci yarıda hiç varlık gösteremeden 16-7 kaybettiler. Immortals ikinci galibiyetini alarak playoff biletini alan ikinci takım oldu.

Grupta oynanan son karşılaşmada açılış maçlarında mağlup olan G2 Esports ile Team Liquid karşı karşıya geldi. 3 maçlık bir seri üzerinden oynanan karşılaşmanın ilk maçı Cobblestone haritasında oynandı ve büyük bir çekişmeye sahne oldu. Dişe diş bir grafiğin çizildiği ilk yarı 8-7 Team Liquid üstünlüğüyle geçildi. Fransız temsilcisi ikinci yarıya daha iyi başlayan taraftı. Liquid her ne kadar rakibini zorlamayı başarsa da G2 Esports 16-13’lük bir skorla kazanarak seride öne geçti. Serinin ikinci maçı Train haritasında oynandı ve Team Liquid mağlubiyetin ardından iyi bir reaksiyon göstererek ilk yarıyı 11-4’lük bir skor avantajıyla geçti. İkinci yarıya da çok iyi başlayan Team Liquid kısa sürede galibiyete uzanarak seride durumu eşitledi. Serinin son maçı G2 Esports’un genel anlamda çok iyi bir performans sergilediği Nuke haritasında oynandı ve ilk yarıda üstün bir oyun sergileyen Fransız temsilcisi ikinci yarıya 11-4’lük bir üstünlükle gitti. İkinci yarıya iyi başlayan taraf Fransız temsilcisi oldu ancak Liquid reaksiyon göstererek playoff umutlarını taze tutmaya çalıştı. Ancak bu çabaları yetersiz kaldı ve G2 Esports seriyi 2-1 kazanarak playoff umutlarını son maça taşıdı. Team Liquid ise aldığı mağlubiyetlerden sonra turnuvaya veda eden ikinci takım oldu.

B grubunda oynanan günün son maçında G2 Esports ile ev sahibi Cloud9 karşı karşıya geldi. Serinin ilk maçı Cobblestone haritasında oynandı ve son derece dişe diş bir başlangıca sahne oldu. Üstünlüğün sürekli el değiştirdiği ilk kısımdan sonra Cloud9 üstünlüğü ele geçirdi ve ilk yarıyı 10-5’lik üstünlükle geçmeyi başardı. Cloud9 ikinci yarıda da üstün bir performans göstermesine rağmen rakibinin skora istikrarlı bir şekilde ortak olmasını engelleyemedi. Adım adım galibiyete giden Fransız devi maçı kazanarak seride 1-0 öne geçti. Serinin ikinci maçı Inferno haritasında oynandı ve maça iyi başlayan taraf bu sefer ev sahibi Cloud9 oldu. Ancak Fransız temsilcisi harita avantajını düzelttiği ekonomisi ile birleştirince geri dönmesi kaçınılmaz oldu. Üstünlüğü ele geçiren G2 Esports ilk yarıyı 10-5 önde geçmeyi başardı. İkinci yarıda daha avantajlı bir konuma geçen Cloud9 kısa sürede skora ortak oldu ve rakibini yakaladı. Skoru eşitledikten sonra da rakibini sürekli kontrol altında tutan ev sahibi takım maçı 16-12 kazanarak seride durumu eşitledi. Serinin son maçı Cache haritasında oynandı ve maça iyi başlayan taraf Cloud9 oldu. Skorda rakibini geride bırakan ev sahibi takım bir süre sonra tıkandı ve kontrolü rakibine verdi. G2 Esports farkın açılmasını önleyerek beraberliği yakaladı ve rakibini baskı altında tutarak güzel bir oyunla ilk yarıyı 9-6 önde kapattı. Cloud9 ikinci yarıya da iyi bir başlangıç yaptı ve skorda rakibine yaklaştı. G2 Esports ekonomisini düzeltti ve soğukkanlı bir oyunla rakibine karşı tekrar üstünlük kurmaya başladı. Maçın kalan kısmında Cloud9 tekrar rakibini yakalamak için teşebbüs etse de başarılı olamadı ve maçı kazanan Fransız temsilcisi seride durumu 2-1’e getirerek yarı finale yükselen son takım olmayı başardı. Ev sahibi Cloud9 ise Team Liquid’in ardından B grubundan elenen ikinci takım oldu.

Nefes kesen grup aşamasından sonra Gambit, Heroic, Immortals ve G2 Esports yarı finale yükselmeyi başarırken Luminosity Gaming, Hellraisers, Team Liquid ve Cloud9 turnuvaya veda eden takımlar oldu. Bu sonuçlardan sonra yarı final eşleşmeleri ise şöyle şekillendi:

Yarı final maçları Türkiye saatiyle bu akşam 18:00’da başlayacak. Yarı final maçlarının ardından adını finale yazdıran takımların mücadelesi ise gecenin ilerleyen saatlerinde oynanacak. Turnuvayı kazanan takım ise 50.000 dolarlık birincilik ödülünü evine götürecek.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir