League of Legends

5Mid Meta: Orta koridor şampiyonlarında Çarp seçimi

Son yama ile ormana gelen değişiklikler sonrası ortaya çıkan orta koridorda Çarp sihirdar büyüsü seçimini inceledik.

8.10 yaması oyuna eklenmesiyle şampiyon, rün ve eşya dengelemelerinin yanında ciddi orman değişikliklerini de beraberinde getirdi. Ormancıların oyunun ilk aşamasında etkili olması ve solo koridorları seviyede hızlıca geçmesi sonrası yenilik yapma ihtiyacı hisseden Riot Games, bu doğrultuda canavar kamplarının verdiği tecrübe miktarı artık seviyeye göre artacak. Örneğin 180 yetenek veren Mavi Gözcü, 1. seviyeden 7. seviyeye 115 – 180 tecrübe sağlayacak. Öte yandan oyunun başında iki Yampiri Yengeç ortaya çıkıyor ama her ikisi de kesildikten sonra oyunun geri kalanı boyunca aynı anda yalnızca bir tane ortaya çıkmaya başlıyor. Yampiri Yengeç daha dayanıklı ve önemli ölçüde daha fazla deneyim sağlıyor.

Bu değişiklik sonrası orta koridorda Çarp büyüsü seçimi yapılmaya başlandı. İlk olarak yayınında orta koridor Çarp’ı deneyen Shiptur, bir anlamda metayı değiştirmiş oldu. Rakip ormancıdan kamplar çalan, seviyede hem rakibini iyice geriye düşüren hem de kendi avantaj yakalan oyuncu, ikinci büyüde Çarp almanın ne kadar OP olduğunu ortaya koydu. Böylece artık daha erken ortaya çıkan, daha fazla altın ve çok çok daha fazla deneyim veren Yampiri Yengeç’in ikinci veya üçüncü seviyelerde orta koridorda Çarp alan oyuncu tarafından kesilmesi eşleşmede dengeleri değiştiriyor. Yakalanan kartopu sayesinde de oyunun kazanılmasında büyük avantaj elde ediliyor.

Bu değişiklikler orta koridorlar tarafından yeni metanın heyecanla denenmesini sağlasa da, ormancıları oldukça kötü duruma düşürdü diyebiliriz. Eski güçleri ellerinden alınan ormancılar, üstüne bir de Yampiri Yengeç ve diğer canavar kampları için rakip orta koridorlarla yarışmak zorunda kalacak.

Froggen gibi bazı orta koridorlar ise yeni metanın saçma olduğunu, orta koridora Çarp almanın sadece oyun başında iş yaptığını, ileri aşamalarda işe yaramaz olduğunu dile getiriyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir