League of Legends

NA LCS’te yer almak, üç CS:GO Major galibiyetinden daha değerli

Kuzey Amerika takımlarından Team Envy’nin sahibi Mike Rufail, önümüzdeki sezon LCS’te yer alma hakkı kazanmalarının ne kadar değerli olduğunu gösteren açıklamalarda bulundu.

Gold Coin United’ı 3-2 ile geçerek 2017 Yaz Mevsimi’nde NA LCS’te mücadele etme hakkı kazanan Team Envy’de takım sahibi Mike Rufail’in açıklamaları espor sahnesini adeta çalkaladı. Yaz Mevsimi Elemeleri’nde oynadıkları serinin ekonomik anlamda inanılmaz önemli olduğunu ve diğer espor kategorileriyle kıyas dahi edilemeyeceğini belirten iş adamı, League of Legends profesyonel sahnesinde dönen paraların ne denli büyük olduğunu gözler önüne serdi. Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Rufail, takipçilerinin anlatılanın önemini daha iyi anlayabilmeleri için LoL ve CS:GO arasında ekonomik olarak bir kıyaslama yapma yoluna gitti. NA LCS’te spot kazanmanın ekonomik getirisinin, üç Counter-Strike:Global Offensive Major’ında şampiyon olmakla dahi yakalanamayacağını söyleyen takım sahibi, son dönemde dışarıdan espora oldukça fazla yatırımın yapıldığı Kuzey Amerika’da League of Legends’ın bu anlamda en gözde oyun olduğunu da bir anlamda açığa çıkarmış oldu. Son olarak ELEAGUE Major 2017’de şampiyon olan Astralis’in büyük ödül olan 500.000 doları kazandığını göz önüne alırsak, NA LCS’te yer almanın 1.5 milyon dolardan daha değerli olduğu sonucuna varıyoruz.

Kuzey Amerika’daki ekonominin bu kadar büyümesi bir bakıma anlaşılabilir. Büyük markaların ve yatırım şirketlerinin dahil olması, bahsedilen “balon”un şişmesine daha fazla yardımcı olurken, özellikle basketbol takımlarının dahil oluşu işleri daha da ciddi bir seviyeye çekti. Ligteki bir spotun diğer espor dallarına göre bu kadar pahalı olması ise League of Legends’ın ne kadar popüler olduğu hakkında dramatik bir kanıt olarak değerlendirilebilir.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir