League of Legends

PBE 7.13 Yaması | 15 Haziran güncellemesi

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan yamanın ardından Riot Games, test sunucusu olan PBE’de 7.13 yaması için güncellemeler duyurmaya devam ediyor.

Dün yayınlanan değişiklikler genellikle birkaç şampiyona getirilen dengelemelerin yanı sıra orman metasını ciddi şekilde etkileyecek eşya değişikliklerini de içeriyor. Şu anda hasar odaklı şampiyonların hakim sürdüğü ormana tekrar Hecarim gibi manaya sürekli ihtiyaç duyan şampiyonların yanı sıra Sejuani gibi tank şampiyonların dönüşüne de şahit olacağız gibi. Dilerseniz değişikliklere kısa bir şekilde göz atalım:

Şampiyonlar

Güncellendikten sonra destek rolüne uzun bir süre yüksek hasarından dolayı popüler kalan Maokai, ultisine ufak bir iyileştirme aldı. Bildiğiniz üzere yeni ulti rakibe yerden sarmaşıklar gönderiyor ve kısa bir süreliğine yerine sabitliyordu. Ultinin menzili 500 birim arttırıldı. Fakat bu hala şampiyonun kullanışsız olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Mezil değişikliği güzel, fakat ultinin hala çok yavaş hareket etmesi rakiplerin kolayca kaçmasına olanak sağlıyor.

Üst koridorda Fiora kadar OP ve sinir bozucu bir şampiyon varsa o da Poppy‘dir. Tanklığı bir kenara Poppy’nin çıkardığı hasarın da çok yüksek olması şampiyonun ciddi nerf almasına neden olmuştu. Bu güncellemede şampiyonun Q yeteneği artık rakibin azami canının %7’si yerine %8’i kadar bir hasar çıkaracak. Bu büyük bir değişiklik değil elbette. Yine de son çare çözüm olarak Poppy’nin alınma oranını arttıracaktır.

13 Haziran’da getirilen Trundle değişiklikleri ise Reddit’in adeta kaos çıkarmasının ardından geri alındı. Hatırlayacağınız üzere Trundle artık Q kullandığında rakibin hasarını daha da fazla azaltıyordu. Bu, PBE sunucusunda şampiyonu adeta üst koridorun ağası haline getirmişti. Riot da bunun bir hata olduğunu fark edip geri aldı.

Eşyalar

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere orman eşyalarına getirilen değişiklikler metayı baştan aşağıya değiştirme potansiyeline sahip. Buna göre Sinsi Kılıç, İz Sürücü Bıçağı ve Akıncı Palası ormandayken %180 yerine %225 mana yenilenmesi verecek. Eğer bu değişiklik 7.13 yaması ile gerçekten de oyuna gelirse Hecarim’in bir kez daha %100 seçim/yasaklama oranına sahip olmasını bekleyebiliriz.

Öte yandan Bami’nin Alevi eşyasına getirilen iyileştirmeler ise çok daha büyük. Eşyanın bedeli 1100’den 900 altına çekilirken, verdiği can değeri azaltıldı. Eşya ayrıca minyonlara ve orman yaratıklarına artık %100 fazla hasar verecek. Bami’nin Alevi’ne gelen değişiklikler doğal olarak Yanardöver‘i de değiştirdi. Eşyanın da bedeli azalırken bonus can değeri %20’ye arttırıldı.


Peki bu değişiklikler gerçekten de tank şampiyonların geri dönüşü anlamına mı geliyor? Hasar odaklı ormancıların tercih edilmesi daha mantıklı değil mi? Kısacası neden?

Bunun çok basit bir açıklaması var. Ormanın mekanikleri oldukça açık. Eğer bir şampiyon kampları daha hızlı bir şekilde temizleyip seviye atlayabiliyorsa, koridorlarına da daha fazla yardım edebilir ve haritayı kontrol edebilir. Tank şampiyonların seçilmeme nedeni ise kamp temizleme sürelerinin acınası bir halde olması. Örneğin eğer takımınızda bir Nautilus orman varsa, rakip Kha’Zix üçüncü baskınını yaptığında kendi ormancınızın daha hiçbir koridora uğramadığına şahit olabilirsiniz. Yanardöver’den faydalanan orman şampiyonları artık daha hızlı bir şekilde orman temizleyecek, görece çok daha hızlı seviye atlayacak. Asıl soruya cevap olarak ise; evet, eğer bu değişiklikler 7.13 yaması ile League of Legends’a girerse, oyunun tekrar “League of Tanks”a dönüştüğünü göreceğiz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir