League of Legends

Şampiyonluk Ligi 2018 değişiklikleri açıklandı

Riot Games

Geçtiğimiz ay Riot Games Türkiye’nin LoLespor Twitter hesabından duyurusunu yaptığı toplantının sonuçları bugün açıklandı. Buna göre Şampiyonluk Ligi 2018 değişiklikleri ciddi güncellemeleri ve radikal kararları içeriyor. 

Daha önce yaptığımız haberde Şampiyonluk Ligi’nin tek maçlı sisteme döndüğünü duyurmuştuk. Buna ek olarak duyurudaki bu konu ile ilgili en büyük haber ise artık her takımın dört maç yapacak oluşu. Eski sistemdeki maç sayısını korumak isteyen Riot Games, normalde 7 hafta oynanan Şampiyonluk Ligi’ni artık 9 hafta düzenleyecek.

Uzun bir süredir tartışılan konulardan birisi ise ligdeki takım sayısıydı. Herkes 8 takımın rekabet ortamını yeterli bir şekilde yansıtamadığı görüşündeydi. Bu konuda da adım atan Riot, 2018 sezonunda 8 takımlı ligi 2019 sezonunda 10 takıma çıkaracak.

Kadro düzenlemeleri konusunda da bir güncelleme yapıldı. Takımlar artık yedek oyuncu olarak iki yerine bir oyuncu seçebilecek. Fakat eskiden de var olan inaktif kadro uygulaması 2018 sezonu ile geri geliyor. Yani takımlar diledikleri oyuncuları kadrolarına katabilecek ve resmi olarak sadece bir yedek oyuncu bulunduracak.

Duyurudaki belki de en önemli değişiklik ligden düşme üzerineydi. Geçtiğimiz yıl ligi dördüncü ya da üçüncü bitirip mevsim finallerindeki sonucundan ötürü altıncılığa kadar gerileyen takımların ligden düştüğüne şahit olduk. HWA bu takımlardan birisiydi. Yeni düzenleme ile artık mevsim finallerinde yer alan hiçbir takım ligden düşmeyecek. Bunun yerine lig sonuncusu direkt olarak Yükselme Ligi’ne düşerken, lig yedincisi, Yükselme Ligi ikincisi ve üçüncüsü ise double round robin formatlı bir turnuva oynayacak. Turnuvanın örnek tablosu şu şekilde:

Ligin 9 haftaya uzatılması ise akıllara yayınların nasıl yapılacağı sorusunu da getiriyor. Her hafta her takımın üç maç yapmasını planlayan Riot, Şampiyonluk Ligi 2018 sezonu karşılaşmalarını Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günü yayınlayacak. Henüz resmi bir takvim belirlenmedi. 2018 Kış Mevsimi 20 Ocak’ta başlıyor. Örnek takvim ise şu şekilde:

Alınan bir diğer radikal karar ise Şampiyonluk Ligi’nin finansal yapısı üzerine. Daha önceki sezonlarda ligde bulunan tüm takımlar Riot Games’ten eşit miktarda bir para alıyordu. Bu önümüzdeki mevsim değişiyor. Buna göre takımlar, bulundukları sıralamaya bağlı olarak bir ödeme alacak. Yani artık takımların oynayacağı her karşılaşma daha da büyük bir önem taşıyor. Ligdeki ekiplerin gelen paraya bağımlılığını azaltmak için ise marka değerlerinin artması gerektiğini belirten Riot, takımların sponsorluk konusunda ellerinin güçlenmesi için gerekli yardımı da yapacağını ekledi.

2 Yorum

2 Comments

 1. furkan

  22 Kasım 2017 at 19:45

  10 takim olacak diyorsunuz lig sonuncusu direkt dusecek ama 7. takim play out oynuyo 8. 9. 10. takim nasil oluyo

  • Cem Özdemir

   Cem Özdemir

   22 Kasım 2017 at 20:18

   Sonraki mevsim geçiş olacak. 10 takımlı sistemin detayları belli değil.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir