League of Legends

Worlds 2018 izlenme rekoru kırmaya devam ediyor

Geçen seneye göre izlenme sayısı artan Worlds, espor alanında rekor kırdı.

İstatistik alanında başarılı çalışmalarıyla bilinen Esports Charts, bu senenin Worlds izlenme sayılarını açıkladı. Geçen seneye göre bir hayli artan sayının final yaklaştıkça artması bekleniyor. İstatistik eş zamanlı izlenme baz alınarak yapılıyor. Buna göre  Çinli izleyicilerin sayısı bu sene neredeyse bütün izlenmeyi kapsıyor. Çinlilerin nüfusundan ve espora ilgisinden dolayı neredeyse 130.000.000 Çin vatandaşı maçları eş zamanlı olarak izledi. İngiliz, İspanyol, Vietnam ve Kore izleyicisinin arttığı gözlemlendi. Çıkarılan istatistikte tek düşüş ise Türk izleyicilerde yaşandı. 73.000 civarından 23.000’lere kadar düşen izleyici sayımız pek iç açıcı görünmüyor. Ancak geçen seneden bu seneye yaşanan bu sert düşüşün de çok büyük sebebi Worlds 2018 gruplarında takımımızın olmaması. Geçtiğimiz sene bildiğimiz üzere 1907 Fenerbahçe gruplara kalmış ve SSG, RNG gibi takımlarla mücadele etmişti.

Sebebi bu olsa bile yaklaşık 50.000 kişilik düşüş bir hayli fazla. Bunun yanında dünya genelinde artan seyirci sayısı ise sektörün umutlarını yeşertiyor. Turnuvanın bu safhasında bu sayılar yakalanmışken finali kaç kişinin izleyeceği ise merak konusu.

2 Yorum

2 Comments

  1. mehmet

    27 Ekim 2018 at 22:04

    Riot TR den bir halt olmaz…Merkezden Riot Türkiye ye el atılması ve başta yöneticileri olmak üzere bir çok çalışanının değiştirilmesi gerekiyor ve kısa sürede bunun olmasını diliyoruz…

  2. Modques

    22 Ekim 2018 at 23:24

    Riot games’e müstahak bence bu kadar iyi bir regiondan 1 tane bile takımın gidememesinin tek sorumlusu kendileri. Wildcard’ı kaldırdılar play-in diye bir sistem getirdiler böylelikle lms bizim slotumuzu alıyor. Harika güzel bir ders olmuştur riot games’e bu kuralı değiştiriceklerini umuyorum :)

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir