Overwatch

Twitch, Overwatch League’in yayın haklarını 90 milyon dolara satın aldı

Sports Business Daily’nin haberine göre Twitch, Overwatch League ‘in yayın hakları için Blizzard ile 90 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı.

OWL ile sahneye iddialı bir giriş yapmaya hazırlanan Blizzard, 7 Aralık’ta başlayan ön sezonu yalnızca resmi internet sitesi üzerinden yayınlamış ve tepki görmüştü. O günden sonra yayın haklarının satılması konusunda elini çabuk tutan dünyaca ünlü oyun şirketi, dün başlayan lig öncesi Twitch ile anlaşma yapıldığını sosyal medya hesaplarından duyurmuştu. Çin dışında tüm ülkeler için geçerli olan anlaşma kapsamında dört farklı dilde yayın yapılması da karara bağlanmıştı.

Bugün dış basında çıkan haberler ise yapılan işbirliğinin ne kadar büyük olduğunu ispatlar nitelikte. İki yıl için yayın haklarını Twitch’e satan Activision Blizzard, şirketlere yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre anlaşma kapsamında tam 90 milyon dolar kazanacak. Sezon öncesi ve normal sezonu yayınlayacak olan Twitch, aynı zamanda yayını izleyen OW oyuncularına kurayla hediye verilmesini de sağlayacak. Bahsi geçen meblağ ne kadar büyük olsa da Overwatch League daha ilk günden Twitch’te 350 bin izleyicinin üzerine çıktı ve izleyicilere rekor kırarak merhaba dedi.

Blizzard COO’su Armin Zerza dün yaptığı açıklamada, “Hayranlarımız Twitch’ten yayın izlemekten büyük keyif alıyor, bizim amacımız da Overwatch League’in ilk sezonu ve sonraki sezonlarının kalabalık bir izleyici kitlesi için ulaşılabilir olması. Bu nedenle Twitch’le yaptığımız bu anlaşma Activision Blizzard ve Twitch için oldukça önemli, ancak en çok da küresel hayran kitlemiz için önemli.” demişti.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir