mix

Karantinadayken oynayabileceğiniz salgın temalı oyunlar

Salgın sebebiyle birçoğumuz günün 24 saati evde vakit geçiriyoruz. İşte bu süreçte oynayabileceğiniz salgın temalı oyunlar.Koronavirüs salgını sırasında almamız gereken en önemli önlem evde kalmak. Evde kalırken de birçoğumuz düzeni değişti ve vaktimizi harcayacak şeyler arıyoruz. Gündemle de alakalı olarak sizler için vakit geçirebileceğiniz “salgın” temalı oyunlardan birkaçını derledik.

A Plague Tale: Innocence

A Plague Tale: Innocence 2019 senesinde çıkmış salgın temalı bir oyun. Tarihin karanlık saatleri olarak bilinen veba döneminde geçen yapımda, Amicia adlı bir karakterle erkek kardeşi Hugo’nun macerasını oynuyoruz. Birçok farklı medya kuruluşundan oldukça yüksek puanlar alan oyun geçtiğimiz seneye damga vurmuştu. Gerilimi yüksek fakat aksiyonu nispeten az olan A Plague Tale Innocence’in Steam fiyatı 130 TL.

Sunset Overdrive

İlk önerdiğimiz oyuna nazaran Sunset Overdrive çok daha geyik. Bu oyunda da bir enerji içeceğine enjekte edilen virüs sonucu toplumdaki birçok insan yaratığa dönüşüyor ve diğer insanlara da salgın bulaştırmaya çalışıyorlar. Siz de kendini zor bela kurtarmış ve salgın sonrası edindiği arkadaşlarıyla hayatta kalmaya çalışan bir karakteri canlandırıyorsunuz. Renkli, eğlenceli kafa dağıtmalık bir oyun istiyorsanız Sunset Overdrive bol aksiyonu ve akıcı parkur mekanikleriyle size uygun olabilir. Steam’de 32.50 gibi oldukça uygun bir fiyata satılıyor.

They Are Billions

They Are Billions strateji türünde bir yapım. Post-apocalyptic bir evrende, bir çeşit virüs tarafından enfekte olmuş ve zombiye dönüşmüş yaratıklara karşı bulunduğunuz bölgeyi korumanız gerekiyor. Temel türü Base Building olan bu oyun strateji türüne alışık değilseniz sizi zorlayabilir. Çok fazla olumlu eleştiri almış They Are Billions, Steam’de 87.50 TL’ye satışta.

The Last of Us

The Last of Us’ı duymayan oyuncu çok azdır. Pek çok kişiye göre son yılların, belki tarihin en iyi oyunu ya da oyunlarından. Fakat hala oynamayanların olduğuna inanarak ve bu yaz ikinci oyunun da gümbür gümbür geldiğini düşünerek listede yer verelim dedik. The Last of Us, etkileyici bir hikayeyle beraber eğlenceli oynanış mekaniklerine sahip macera, gerilim dolu bir yapım. Oyun şu an PlayStation Store’da 84 TL’den satışta.

Resident Evil serisi

Yine bilinen bir seri. Belki korku oyunu denince akla gelen ilk oyun. Fakat söylemeden geçmeyelim dedik çünkü son olarak 2. ve 3. oyunu için remake versiyonu çıkarılan oyunlardan 3. oyun hariç birçoğu şu an Steam’de indirimde. Oldukça gerilimli, aksiyonu bol bir korku deneyimi sunan seriden son dönemde çıkan 7 ve 2 Remake şu dönemde oynamak için harika. 3. oyunun yeni halini oynamak isterseniz ise kesenin ağzını biraz açmanız gerekiyor.

Plague Inc. Evolved

Birçok kişinin zamanında mobil üzerinden vakit öldürdüğü oyunun PC modu. Daha detaylı bu modda virüs yaymak için geliştirebileceğiniz farklı stratejilerle kendi virüsünüzü dünyaya yaymaya çalışıyorsunuz. Tam bu dönemde bazı oyuncular oyunda Corona virüsü nasıl yayılır sorusuna da cevap aramaya çalışmışlardı. Keyifli vakit geçirebileceğiniz bu virüs yapma ve yayma oyunu Steam’de şu an 24 TL.

Bio Inc. Redemption

Gelen hastaları ya virüsle öldürmeye çalışıyorsunuz, ya da bir doktor olup onları kurtarmaya çalışıyorsunuz. Stratejik bir oyun olan Bio Inc. Redemption’da gelen hastalara karşı farklı stratejik ögeler kullanarak müdahale ediyorsunuz. Hem virüs tarafında, hem sağlık çalışanı tarafında oynamanıza izin vermesi açısından ilginç ve başarılı bir yapım. Kısa sürede biten bu oyunu tekrar tekrar oynayabilirsiniz fakat yine de hızlı sıkılmaya müsait. Yine de Steam‘de 21 TL’lik Bio Inc. Redemption özellikle tür ve tema ilginizi çekiyorsa kesinlikle denemeye değer bir yapım.

 

Deceit

Deceit bol gerilimli ve arkadaşlarınızla eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bir oyun. Multiplayer olan bu oyunda takımınızda iki kişi enfekte oluyor ve geriye kalanlar enfekteleri bulmaya çalışıyorlar. Enfekteler de sizi enfekte etmeye çalışıyor ve 5 kişilik ekipten enfekte olmamışsanız canlı olarak çıkmaya çalışıyorsunuz. Kime güvenip güvenmeyeceğinizi belirlemeniz gereken bu oyunda gerilim dolu saatleri arkadaşlarınızla geçirebilirsiniz. Oyunun en güzel kısımlarından biri de ücretsiz olması.

 

Left 4 Dead 2

 

Valve’ın harika yapımlarından biri olan Left 4 Dead 2 yine arkadaşlarınızla harika vakit geçirebileceğiniz bir oyun. Arkadaşlarınızla beraber sizi farklı bölgelere götürüp zombilere karşı hayatta kalmaya çalışmanızı istiyor. Oyunun hem multiplayer modları hem de yine arkadaşlarınızla ya da yapay zeka ile beraber oynayabileceğiniz bir campaign modu var. Asıl keyfi arkadaşlarınızla beraber oynayınca çıkan bu oyun şu an Steam’de 18,50 TL’ye satışta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir