mix VALORANT

VCL: Birlik Ligi Bitti Fakat Tartışmalar Bitmedi

Dün oynanan Papara SuperMassive – S2G Esports final maçını 3-0 kazanan S2G Esports, VCT Birlik Ligi 1. Spliti şampiyon tamamladı. Gerek maç önü, gerek maç sırasında, gerekse maç sonunda yapılan açıklamalar tartışmaya sebep oldu. Gelin olay dizisini baştan sona inceleyelim.

Maç Öncesi

Papara SuperMassive‘in EMEA Challengers‘da final oynadığı ve VCT: Masters Berlin‘e katılım sağladığı sezon oyuncularından olan pAura ve russ, Brilik Ligi finalinde eski takımına karşı oynadı. Kadronun böyle büyük başarılara imza atmasının ardından dağılması ile birçok insanın aklında soru işareti bırakmıştı. Ortaya atılan birçok söylenti olsa da takımın neden dağıldığı bilinmemekte. Ayrıca ülkemizin gözde iki IGL’i pAura ve CyderX arasında, taraftarların yürüttüğü bitmek bilmeyen bir ”Best IGL” tartışması vardı. Her iki tarafın taraftar topluluğu bu tartışmaları yürütürken büyük bir heyecanla maçı bekliyordu.

Maç Anı

Espor arenasında daha önce görülmemiş bir olay gelişti. VCT: Birlik Ligi finalinde sahneye davul ile gelen S2G Esports fanları uzun süreler boyunca takımlarını çok yüksek ses ile desteklediler. Bir kesim davulun güzel bir hava kattığını düşünüyorken, bir kesim ise espor sahnesine uymadığını düşünüyor. ESA Espor Arena‘da taraftarların sahneye yakın olması nedeniyle SUP oyuncuları sesten dolayı iletişimde güçlük çektiklerini maç sonunda açıkladı.

Maç sırasında bir diğer tartışma ise round sonu alınan sevinçlerin abartılması yönündeydi. Taraftarın bulunduğu kısmın sahneye yakın olması nedeniyle S2G Esports taraftarlarının sevincini adeta sahneye çok yakın yerde yaşaması tartışmalara sebep oldu. Tüm bu tartışmalar devam ederken S2G maçı 3-0 kapattı ve tartışmaların başlayacağı maç sonuna gelindi.

Maç Sonu

Maç sonunda gerek kupa töreninde gerekse sosyal medya üzerinde tartışmalar devam etti. Maç önü büyük tartışmalara sebep olan Best IGL tartışmasına ithafen önce verdiği röportajda ”Son sözü her zaman pAura söyler.” diyerek hem de maç sonu attığı tweetle alevlendirdi.

Davul ve İletişim Kopukluğu Tartışmaları

Davul tartışmasının maç anında olduğu gibi maç sonunda da durmaya niyeti yoktu. Papara SuperMassive oyuncusu Burzzy dün konu hakkında bir tweet serisi paylaştı. ”Rakibimizin kazanma ve bizim kaybetme bahanemiz bu değil tabii ki de ama bizi sesli iletişimde çok fazla etkileyen durumu söylemek istiyorum; ortada offline turnuva için yeterli herhangi bir profesyonel ekipman yokken ‘masalar ile seyircinin’ bu kadar yakınlığı söz konusu iken taraftarların davul getirmesi ve seyirciler sevinç anında masalara gerektiğinden daha fazla yaklaşması ve bu tarz durumlara izin verilmesini tebrik ediyorum.. bu tarz şeylere izin verilecekse, ikinci split finale çıktığımız takdirde daha tedarikli geleceğimizi bilmenizi isteriz, amaç eğer espor maçını futbol maçına döndürmekse problem yok, gereği yapılır.. rakibimi tekrardan tebrik ederim ggwp!”

Tartışmalar devam ederken S2G Esports Genel Menajeri Sevinç Yivci‘den yanıt geldi. ”Davul ile ilgili bazı tweetler atılmış şöyle ki eğer bir rahatsızlık durumu vardıysa bunu o an dile getirebilirlerdi ve bu hemen son bulabilirdi. Biz defalarca sorduk oyuncular rahatsız oluyor mu diye ve bu soru eminim organizasyon tarafından oyunculara da mutlaka sorulmuştur. Oyuncular davul sesini almadıklarını ve onları etkilemediğini zaten söylemiş. Bunun şuan konuşuluyor olması bile ayrıca değişik bir konu. Ki o davul oraya getirilirken izin alınarak getirildi. Bizimde oyuncularımız sonuçta aynı arenada mücadele etti ve davul tam önlerindeydi. Şartlar herkes için eşitti ve rahatsız olan dile getirebilirdi. Kimsenin şampiyonluk ilan edilene kadar sesi çıkmadı rahatsızlık verildiğine dair. Müthiş bir tribün ve taraftar desteği vardı evet ve ben çok gururluyum bu destek için keşke herkes böyle taraftar ruhuna sahip olsa.” şeklinde yaptığı açıklama ile ortalığı iyice kızdırdı.

Devam eden tartışmalara Papara SuperMassive kurucu ortaklarından Bora Koçyiğit de dahil oldu. ”Bugün oynanan final maçını kaybedişimiz ve S2G’nin bu maçı sonuna kadar hak ettiğini maçın hemen ardından yazmıştım.

@burzzyfps yazdıklarını gördüm, ona yazılanları da. Burak son derece haklı. Her ne kadar 3rd party bir iş olsa da, bir Riot org’da biz bu tarz bir amatörlük beklemediğimiz için ben şahsen özür diliyorum bizi destekleyenlerden. Tabi ki bir takımı destekleyen taraftar ses çıkarır, gürültü de yapar… Ama: 1. Uluslararası standartta kulaklık verilmiyorsa o küçük salona davul alınmaz. 2. Sevinç anında taraftarın sahneye yaklaşmasına, oyuncularla göz göze gelinmesine izin verilmez. Şartlar her 2 taraf için aynı diyenler olmuş. Bu arkadaşlar sporun s’sinden haberi olmayan arkadaşlar olduğu çok belli. Geride olan, oyunda baskı hisseden oyuncu için oturduğu alanın önünde bağırıp zıplayarak sevinen rakip taraftarı görmek psikolojik işkencedir. Bu yazdıklarım çok samimi söylüyorum yenilginin bahanesi olmamakla birlikte, asla izin vermememiz gereken bir durumdu. 2. Split gereken müdahale kim olursa olsun yapılacaktır. O ortamda takımımızı oynatmayız ya da aynı şartları sağlarız (ki bu doğru olmaz)” diyerek noktayı koydu.

Burzzy’nin İddiası

Burzzy takımın kurucu ortaklarından Bora Koçyiğit‘in tweetine verdiği yanıtta kulaklıkların farklı 0lduğunu söyledi. ”Bir tarafta noise cancelling bose kulaklık bir tarafta logitech g333” diye paylaşan Burzzy taraflarına davul geleceği bilgilendirilmesinin yapılmadığını ve buna uygun kulaklıkla oynamadıklarını belirtti.

Tartışmalar devam ederken tekrardan S2G Esports Genel Menajeri Sevinç Yivci‘den yanıt geldi. “Bir kulübün süreci iyi yönetememesinden, kendi taraftarlarını organize edememesinden, karşılaşabilecekleri sorunların çözümünde doğru adımları atamamasından ve oyuncuların ekipmanlarını doğru şekilde tamamlayamamasından biz sorumlu değiliz.” diyerek tartışmayı alevlendirdi. Tartışmaların en azından bir süre daha sonlanmayacağını görüyoruz.

Tüm bu tartışmalar devam ederken VCT: Birlik Ligi şampiyonu S2G Esports’u 5mid.com ailesi olarak tebrik ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir