Yinsu Collins, BBL SouchNi ile Röportaj Gerçekleştirdi mix VALORANT

Yinsu Collins, BBL SouhcNi ile Röportaj Gerçekleştirdi

VALORANT içerik üreticisi ve espor sunucusu Yinsu Collins, BBL oyuncusu İbrahim “SouhcNi” Sağır ile bir röportaj gerçekleştirdi. Yapılan röportaj Yinsu Collins’in YouTube hesabından paylaşıldı.

BBL’in son transferi 23 yaşındaki oyuncu SouhcNi bundan önce Fire Flux ve SuperMassive’de oynamıştı. Oyun içi liderlik görevini yapan oyuncu geçtiğimiz sezon Fire Flux takımı ile Türkiye liginin ilk iki aşamasında ikinci olmuş ve SuperMassive’e transfer olmuştu. Yapılan röportajda SouhcNi; transferini, BBL’in son durumu ve yaklaşan Champions Tour 2023: LOCK//IN São Paulo etkinliği hakkında açıklamalarda bulundu.

BBL oyuncusu olmanın diğer takımlara kıyasla herhangi bir farkı var mı?

Evet, BBL’de olmak tabi ki farklı. Bölgemizdeki en üst seviye organizasyon ve takım arkadaşları içinde bulunmak gerçekten çok güzel.

BBL takımının oyun içi lideri olmak nasıl?

BBL takımının oyun içi lideri olmak gerçekten güzel. Bireysel olarak maksimum seviyedeki oyuncularla birlikte olmak harika. Yapabileceğimizin en iyisini yapmak için çabalıyoruz. Bu yüzden bu adamlarla oynamak çok güzel.

Neden Türk oyun içi lideri eksikliği var?

Evet bence de Türkiye bölgesinde çok fazla seçenek yok. FPS kültürü şu anda gelişim aşamasında, bu yüzden IGL eksikliği yaşıyoruz.

Ama herhangi bir düellocu eksikliği yokken neden özellikle oyun içi lider rolü eksik? 

IGL olmak bireysel bir şey değil, takımdaki beş veya altı oyuncu ile aynı fikirde olmanız gerekiyor. Bu sadece oyun içi liderler için değil, oyuncular da şu anda bir gelişim aşamasında olduğu için bundan beş yıl sonra herkesin durumu belli olur. Ayrıca bu problem sadece oyun içi liderlerini değil koçları da kapsıyor. Daha iyi koçlara sahip olmalıyız. Daha öncelerinde FPS kültürümüz olmadığı için 5 yıl içinde Türkiye’nin en iyi durumda olacağını düşünüyorum.

SouhcNi nasıl oyun içi lideri oldu?

Kimse neden oyun içi lideri olduğunu bilemiyor çünkü sen seçmiyorsun, o seni seçiyor. Bu bütün bölgeler için geçerlidir. Birisinin liderliği alması ve sorumlulukları üstlenmesi gerekir. Basitçe oyun içi liderliği seni seçmiş olur.

Peki senin sürecin nasıl başladı?

Ben bir Avrupa takımında oynarken bir Türk organizasyonundan teklif aldım. Listeye yazıldım, ben bu takımın lideri olmalıyım dedim ve benim hikayem burada başladı.

Oyun içi lideri rolünden zevk alıyor musun?

Tabi ki zevk alıyorum. Arkadaşlarım ile birlikte sıkı çalışmanın meyvelerini almak dünyadaki en güzel şey.

BBL takımının oyun içi lideri olmanın baskısı nasıl?

Bence baskı altında olmak güzel bir şey. Burada olmanın baskısı altındayım çünkü burada olmayı hak ettim. Baskı benim hedeflerime erişmem için daha fazla odaklanmamı sağlıyor. Kötü bir baskı hissetmiyorum. İyi bir baskı hissediyorum.

Brezilya yolculuğun hakkındaki düşüncelerin nelerdir?

İnanılmaz güzel. İlk başta SuperMassive oyuncusu olarak Brezilya’ya gidemediğim için çok üzülmüştüm ama şu anda çok mutluyum. Bunu hak ettiğimi düşünüyorum. Bu şansı potansiyelimizin en iyisini göstererek kullanmalıyız.

Brezilya’da açılış maçınız Dünya’nın en iyi takımlarından birisine, DRX’e karşı. Ne düşünüyorsun?

Bence bizim için iyi bir eşleşme ve güzel bir maç olacak. En üst seviyede takımlarla, en yüksek seviyelerde oynayacağız bu yüzden DRX eşleşmesinden dolayı çok mutluyum ve heyecanlıyım. Berlin’deki rakiplerimizi korkutmamız içinde güzel bir eşleşme oldu.

Dünyanın en iyi oyun içi liderlerinden biri olan stax ve takımı DRX’i nasıl yeneceksiniz?

Öncelikle Brezilya için kimyamızı oturtmamız gerekiyor. Onları maçın ilk başlarından baskı altına almalıyız ve maçı baskı altında oynatmalıyız.

BBL’in harita havuzu ne durumda?

Bence şu an harita havuzumuz gayet iyi ve bütün haritaları oynayabiliyoruz. Split benim en sevdiğim harita. Oynarken gerçekten rahat hissettiğim ve kendimden emin olduğum bir harita. DRX karşısında oynamak için iyi bir harita havuzuna sahibiz.

BBL’i hangi aşamaya koyarsın? (S-A-B aşaması)

En iyi halimizle kendimizi A aşamasına koyarım. Bu konuda kendime oldukça güveniyorum ve bence elimizden gelenin en iyisini gösterirsek, eğer şu anda bulunduğumuz en iyi durumdaysak, sanırım A aşamasındayız.

Brezilya’ya gittiğinizde en iyi şeklinizde olacağınızdan emin misiniz?

Brezilya’nın koşullarına bağlı olduğunu düşünüyorum. Brezilya’nın havasını alıp sonrasını beklemeliyiz.

Endişelenebileceğiniz herhangi bir şey var mı?

Hayır yok. Bu sorunun tam tersi bence bir Brezilya takımına karşı oynamak bizi sahnede daha çok heyecanlandırırdı. DRX’i gördüğüm zaman üzülmüştüm. Brezilya takımına karşı en iyi şeklimizi oynayacağımızı düşünüyordum.

Tehlikeli soru bu ama sence Türk hayranlar mı daha tutkulu yoksa Brezilyalı hayranlar mı?

İki taraf da oldukça tutkulu.

 

**Röportajını çevirmemize izin verdiği için Yinsu’ya bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Lia Shine’ın Espor Kulübü WBR Esports ile Röportajımız!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir