Counter-Strike: Global Offensive

CS:GO, aktif oyuncu bazında kendi rekorunu kırdı

Valve, Counter Strike Global Offensive bitti diyenlere cevap vermeye devam ediyor. Oyun, dün itibariyle kendi rekorunu kırdı.

Yayınlanmasının üzerinden yedi yıl geçmesine rağmen Counter Strike Global Offensive kendi rekorunu kırdı ve zirvesini geliştirdi. Mart 2016’da MLG: Columbus Finalinde ulaşılan 850.485’lik katılımcı geçilerek 876.575 aktif oyuncu sayısına ulaşıldı.

Rekoru kırmak beklenmedik bir durum değildi. Zira Shattered Web Operasyonu’nun tanıtımından bu yana CS:GO popülasyonu sürekli olarak artıyordu. Operasyon haftalara yayılan bir görev süresi sunarak oyuncuları sürekli olarak aktif tuttu.

Counter Strike Global Offensive, Ağustos 2019’dan bu yana 242.794 oyuncu kazandı. Diğer yandan da oyunun bedava olduğu Aralık 2018 tarihinde de 203.446 oyuncu kazanmıştı. Oyun 2018’den beri büyük güncellemeler alarak bir çok değişim geçirdi. Özellikle Battle Royale modu, yeni operasyonlar ve eklenen yeni skinler değişiklikler arasında göze çarpıyor.

PUBG, Fortnite, Apex Legends ve Overwatch popülaritesindeki düşüş oyunun yükselişinde elbette etkili oldu. Ancak oyunda yaşanan yeni değişikliklerin etkisi de su götürmez bir gerçek olarak önümüzde duruyor.

Oyunun espor tarafında da Counter Strike turnuva organizatörleri ESL, Flashpoint, BLAST Premier ve EPICENTER gibi organizasyonların etkisi de göze çarpıyor. Takımların artışı ve organizasyonların rekabeti, oyunu yalnızca popülasyon olarak artırmadı, aynı zamanda sürdürülebilirlik anlamında da oyunun temellerini güçlendirmiş oldu.

Counter Strike Global Offensive’ın büyümesini ne kadar daha sürdüreceği ve milyon barajını ne zaman aşacağını elbette bilemiyoruz. Ancak kesin olan bir şey var. Valve kartlarını bu kez doğru oynuyor. CS:GO, lansmanının üzerinden yıllar geçmesine karşın milyonlara dayanması da bunun bir kanıtı niteliğinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir