Valorant bir haftada 100 milyon saat izlenmeyi aştı VALORANT

Valorant bir haftada 100 milyon saat izlenmeyi aştı

Riot Games’in yaz ayında piyasaya sürmeyi planladığı FPS oyunu Valorant, Twitch’te toplam 100 milyon saatten fazla izlenme ile rekor kırdı.

Bu izlenme rekorlarından birine sahip olan Apex Legends, ilk ayında 123 milyon saat izlenerek büyük bir gündem yaratmıştı. Hala en çok oynanan oyun olarak gösterilen League of Legends ise bir ay süren finali ile 125 milyon izleyiciye ulaştı. Valorant, daha beta sürümünde iken iki rakamı da solladı. 128,12 milyon saat izlenerek yeni bir rekora imza attı. Tabi ki VALORANT’ın eşi görülmemiş sayılara ulaşmasına izin veren bazı durumlar var. Yeni dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle insanlar evlerinden çıkamaz oldu. Bu da genel olarak Twitch görüntülemesini artırdı. Dahası, kapalı beta oyunuyla, Riot Games’in merakla beklenen oyunu öğrenmek isteyenlerin, izlemenin yolu yoktu.

Twitch, yüksek profilli yayıncılara ayarlanan rastgele görüntüleyenlere beta erişimi sağlamak için Riot ile ortaklık kurdu. Oyunu oynamak isteyen birçok meraklı oyuncunun, beta sürümüne girme şansı yakalamak için bu yayınları gün boyu açık tutması gerekiyordu. Oyuncular arasında ‘drop’ denilen erişim izni oyunlara ilginin kısa süre de olsa artmasına sebep oluyor ancak oyun açık betaya geçtiğinde haliyle bir düşüş yaşanıyordu. Bu durum Valorant’a ne kadar etki edecek bilmiyoruz ama oynanma sayısında bir düşüş bekleniyor.

Twitch’te yakalanan bu Valorant ivmesinin sahibi ise Jaryd “summit1g” Lazar oldu.

Shoud ve Ninja platform değiştirdikten sonra birinin oyun tanıtımına önderlik etmesi gerekiyordu. PUBG’nin ilk çıktığı zamanlarda Shroud’un izlenmesi, Fortnite ile ise Ninja’nın izlenmesi tavan yapmıştı. Valorant’ta ise tüm saha summit1g’ye kaldı. Oyun çıktığından beri oyunu insanlara tanıtmak amacıyla art arda yayınlar açan Summit1g, bir günde 20 saati aşan yayınlar yaptı. Oyuncuların ilgilerine oldukça iyi cevap verdi ve kitlesini genişletti. Sadece bu ay içerisinde 18 milyon izlenmeyi geçen summit1g, diğer yayıncıları resmen solladı.

Temel sebebi Coronavirüs olan bu izlenme çılgınlığı daha az ilgi gösterilen kanalların da izleyici bulmasını sağladı. En çok izlenen on yayıncı arasında 3 milyon izlenmeyi geçemeyen sadece 3 kişi oldu. Karantina ilgiyi arttırsa da virüsün etkisi azaldığında Twitch eski haline geri dönecektir.

 

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir