Fortnite

Fortnite Summer Skirmish turnuvası lag problemlerinden dolayı iptal edildi

Fortnite’ın 8 milyon dolar ödül havuzuna sahip ilk resmi turnuvası Summer Skirmish, lag problemlerinden dolayı ilk haftasında iptal edildi. 

Genel kanının aksine her oyunun esporu olmak zorunda değil. Ayrıca her esporu olan oyun da başarılı olamıyor. Geçtiğimiz birkaç ay içerisinde Fortnite’ın önlenemez yükselişine hep birlikte şahit olduk. Epic Games’ın 21 Mayıs’ta yaptığı 100 milyon dolar ödül havuzlu turnuva duyurusu ise oyunun takipçilerini fazlasıyla heyecanlandırmıştı. Zira miktar oldukça fazla ve espor dünyasında bu rakamlara ulaşabilen herhangi bir oyun bulunmuyor.

Bu haftasonu Epic Games’in düzenlediği Summer Skirmish, oyunun heyecanını espor sahnesine taşıma amaçlamıştı. 8 milyon dolar ödül havuzlu turnuvada TSM’den Myth ve FaZe’den Tfue gibi popüler oyuncular da yer almıştı. Ne yazık ki turnuva aşırı lag problemlerinden ötürü iptal edildi. Oyun lobisi birden fazla oyuncu varken buglandı ve spectator deneyimi izlemeyi neredeyse imkansız kıldı.

Bununla birlikte Fornite’ın resmi Twitch kanalı da turnuva katılımcılarının yayınlarını izliyordu. Herhangi bir spectator aracı bulunmuyordu. Bu kadar büyük ödül havuzlu bir turnuvada bunların yaşanması hayla kırıklığı yarattı. Turnuva genel olarak zorlama ve son dakikada tasarlanmış gibi gözüktü.

Bu haftasonu düzenlenen turnuvanın bir olumlu yanı izleyiciler oyundaki en büyük isimleri beş dakikalık gecikmeyle yayınlarından izleyebildi. Bu oldukça önemliydi zira hayranlar fırsat yaratıldığı takdirde en popüler oyuncuları sıkı bir şekilde takip edeceklerini kanıtladı.

Ninja’nın Las Vegas’ta düzenlenen LAN etkinliği Pro-Am’de ise bir spectator aracı kullanmış ve kusursuz bir şekilde çalışmıştı. Görünüşe göre bu araç sadece LAN turnuvalarında kullanılabiliyor ya da hali hazırda kullanılan lobi sistemi henüz espora hazır değil. Eğer durum buysa oyunun henüz espora hazır olmadığını söylemek gerekiyor. Elbette burada suçu Epic Games’e tamamıyla atmak da doğru değil. Zira şu anda dünyanın en popüler oyunu olan Fortnite’ı espora bir an önce sokmak şirketin oyunun popülerliğini koruması için yapması gereken en kritik şeylerden birisi.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir