Araştırma Anime - Manga

Eski Zamanlardan Bir Efsane: Yu-Gi-Oh!

Eski Zamanlardan Bir Efsane: Yu-Gi-Oh!

Her sektör yıllar geçtikçe yenilenir, gelişir. Fakat döneme ait bazı eserler, her daim, farklı bir his uyandırır. Belki burada, yazıyı hazırlayan kişi ile alakalı birkaç his etkili olmuş olabilir fakat bugün size yaklaşık 15-20 yıl öncesinden kalan güzel bir anıyı canlandıracağız. Yazımızın konusu, Yu-Gi-Oh!

Anime kitlesine hitap eder veya etmez emin değiliz fakat bizce yazımızın konusu, özellikle dönemine etki etme konusunda oldukça başarılı bir animeydi. Bu konu ile alakalı birkaç bilgi verelim. Mevzu bahis olan animemiz: 

  • Yu-Gi-Oh!, dünyanın en popüler ticari kart oyunlarından biridir.
  • Yu-Gi-Oh!, 40’tan fazla dile çevrildi ve 40 milyondan fazla kopya sattı.
  • Yu-Gi-Oh!, 50’den fazla ülkede yayınlandı ve 40’tan fazla dilde dublajlandı.
  • Yu-Gi-Oh!, popülerliği nedeniyle birçok farklı yan ürüne de ilham kaynağı oldu.
  • Yu-Gi-Oh!, dünyanın en popüler anime dizilerinden biridir.

Kişisel birtakım düşünce olarak, doksanlı yılların sonu, milenyum çağının başında doğan insanlar olarak, bu tarz başarılı işleri televizyondan izleyebilmek hem büyük bir şans hem de büyük bir ticari deha bizce. Ülkemizde, özellikle o yıllarda çok da yaygın olmayan anime sektörü adına bu tarz kalıcı bir eser yaratmak hiç de kolay bir iş değil. 2004 ve akabinde gelen birkaç yıl boyunca, eskilerin tabiri ile “sokakta oyun oynayan” her çocuk neredeyse bu oyunun kartlarını oynamıştır bizce. “Mavi Gözlü Beyaz Ejder”, mesela bu kalıp bizler için çok büyük bir anlama sahipti. Hikaye içinde olan olaylar, karakterler, tek kelime ile bir efsane.

Şimdi gelelim animeyi hiç bilmeyenler için kısa özete.

“Yazımızın bu kısmı Bard isimli yapay zekadan destek alınarak yazılmıştır”

“Yu-Gi-Oh! animesinin konusu, gizemli bir antik Mısır kart oyununu keşfeden Yugi Muto’nun hikayesini takip ediyor. Yugi, bu oyunda ustalaşmaya karar verir ve sonunda dünyanın en iyi Duel Monster oyuncusu olur.

Anime, Yugi’nin çeşitli düşmanlarla olan mücadelelerini ve Duel Monster oyununu oynarken öğrendiği dersleri konu alıyor. Bu düşmanlar arasında kötü kalpli kumarbazlar, güçlü rakipler ve hatta Yugi’nin kendi iç iblisi yer alıyor.

Yu-Gi-Oh!’un en etkili karakterleri ise:

  • Yugi Muto: Animenin ana karakteri olan Yugi, iyi kalpli ve dürüst bir genç adamdır. Duel Monster oyununda ustalaşmak için çok çalışır ve sonunda dünyanın en iyi oyuncusu olur.
  • Seto Kaiba: Yugi’nin en büyük rakibi olan Seto, zengin ve kibirli bir genç adamdır. Duel Monster oyununda üstün olmak için her şeyi yapmaya hazırdır.
  • Yami Yugi: Yugi’nin içinde yaşayan gizemli bir ruhtur. Yami Yugi, güçlü ve kararlı bir kişiliktir ve Yugi’ye her zaman yardım eder.
  • Joey Wheeler: Yugi’nin en iyi arkadaşı olan Joey, cesur ve eğlenceli bir genç adamdır. Duel Monster oyununda başarılı olmak için çok çalışır.
  • Téa Gardner: Yugi’nin başka bir arkadaşı olan Téa, güzel ve sadık bir genç kadındır. Yugi’yi her zaman destekler.”

Bizce, bu animenin bu denli fazla ilgi görmesinin birkaç farklı sebebi var. Öncelikli olarak, Yu-Gi-Oh!, 1996 yılında başlamış ve 2004 yılına kadar devam etmiş, Shueisha’nın Weekly Shonen Jump dergisinde yayınlanmış, üstüne üstlük 38 ciltte toplanmış bir eser. Bu ciddi manada önem taşıyan bir başarı aslında. Anime serisi ise 1998 yılında 2004’e kadar Toei Animation tarafından üretilerek 224 bölüm boyunca devam etmiş bir klasik. 

Farklı bir noktadan bakacak olursak, sadece manga ve anime olarak değil, zamanının da getirileri ile, bir kart oyunu haline getirilmiş, bir dünya devi olan Konami tarafından 1999 yılında piyasaya sürülmüştür. Oldukça fazla oynayan biri olarak net bir şekilde söyleyebilirim ki, önemli kartları toplamak için günlerimi hatta haftalarımı harcadığımı hatırlıyorum. 

Animemiz, daha doğrusu manga serisi, 40’tan fazla dile çevrilerek 40 milyondan  fazla kopya sattı. Anime serisi ise 50’den fazla ülkede yaklaşık 40 dile dublajlandı. Devasa bir başarı. Kıyaslamanız için bir örnek verelim, Captain Tsubasa, 60 milyondan fazla kopya satmış bir manga. 

Farklı farklı serileri, hikayeleri ile birçok bilgi verilmesi gereken bir anime bizce, tavsiye ederiz!

Attack on Titan İzlemeniz için 11 Sebep!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir